A cím hűen tükrözi a kialakult orvos hiányt, szinte már alig találni olyan területet, ahol elégséges az ellátók száma és ne menekülnének hanyatt-homlok az orvosok. Ezen az állapoton próbál meg - nem túl sikeresen - változtatni az egészségügyi kormányzat, azzal, hogy a frissen végzett orvosok számára pályázatot ír ki. A pályázat 600 szakképzés előtt álló orvos számára biztosítana 100 ezer forint nettó pluszjuttatást, amennyiben vállalják, hogy nem fogadnak el hálapénzt és az ösztöndíj folyósításával megegyező ideig maradnak a magyar ellátórendszer boldog rabszolgái. Az érdeklődést az ösztöndíj iránt a jelek szerint mégsem sikerült felkelteni.
Hiszen a múlt héten a várt roham helyett mindössze harminc érdeklődő volt. Persze feltételezhetnénk, hogy a nyári szezon alatt a szakvizsga előtt állók éves jól megérdemelt pihenésüket töltik, és ezért nem jelentkeznek. De ez valószínűleg nem fedi a valóságot, hiszen fizetésükből nyaralásra aligha telik, sokkal inkább a nettó százezer forintos plusz pénz és a röghöz kötés az, ami demotiváló lehet. Pedig az ösztöndíjjal már 200-240 ezer forint nettó bér is ütheti a szakvizsga előtt álló orvosok markát.
“Tigris: – Füles! Te hintázol!
Füles: – Jééé! Hogy milyen jó nekem…”
(A.A.Milne - Micimackó)
A kérdés az, hogy ez az összeg megfelelően kompenzálja-e a lerobbant kórházi infrastruktúrát, az embertelen mennyiségű rabszolgamunkát ebben a még mindig feudális rendszerben és az ügyeletek nyomasztó valóságát. Az egészségügyben dolgozóknak, pláne a hierarchia alján lévőknek nincsen karácsonyuk, húsvétjuk, de havonta minimum kétszer hétvégéjük sem, ehelyett ügyelet és megnövekedett betegellátás van. Hiszen a magyar találékony beteg, amit nem sikerül elintéznie munkaidőben a szakrendelésen, azt elintézi ügyeletben. Beugrik a piacról hazamenve szombaton a háziorvosi ügyeletre, vagy a kórházba az elfogyott gyógyszerét pótló receptért gond nélkül. Nem véletlen, hogy a háziorvosi ügyeletekben már a fővárosban sem mindig található orvos. (Az, hogy a háziorvosi ügyelet egyáltalán szükséges-e, már egy másik blogbejegyzés témája.) Hasonló a helyzet a kórházakban, ahol egyre általánosabb az a tény, hogy szakorvost jó esetben telefonon el lehet érni ügyeletben, az ekkor jelentkező betegeket pedig szakorvosjelölt, vagy rezidens látja el. A várólisták egyes szakterületeken az égig érnek, lassan a WWF is felveszi a veszélyeztetett fajok listájára a gyermekpszichiátert.
A helyzetet az államtitkár meglehetősen sajátságosan kezeli, cáfolja mintegy elfedve a problémákat azzal, hogy bagatellizálni próbálja az elvándorló orvosok számát.
„Senki sincs odabent? – kérdezte. – Senki… Ez nem stimmel. Valaki csak van bent, ha egyszer azt mondta, hogy senki. Senki nem mondhatja azt, hogy senki, anélkül hogy valaki lenne. Aki senkit mond, annak valakinek lennie kell.” (A.A.Milne - Micimackó)
Válságprogramként és a kialakuló bérfeszültség elkerülése érdekében az egészségügyi kormányzat 6 milliárd forinttal támogatná a szakorvosok továbbképzését, a jelenlegi rendszerben ugyanis nettó fizetésük a támogatott rezidensi bért sem érné el. Kérdés szintén az, hogy ez mire elég és ki fogja igénybe venni, hiszen fizetésük így sem fog növekedni, a támogatás csak továbbképzésre számolható el. Zárójelben jegyzem meg, hogy a svájci frank árfolyama a bejegyzés írásakor 254 forint volt, és lehet, hogy holnap ez már egy kívánatos szintté fog válni.
Az eredmények pedig riasztóak, az orvoshiány mellet sajnos a halálozási adatok is növekedtek.
A kialakult helyzeten pedig könnyíteni is lehetne, ha a jelenlegi szabályozások ezt lehetővé tennék. Itt nem a magánszektor szerepére gondolok elsősorban, hiszen a véleményemet ezzel kapcsolatban már sokszor leírtam. Sokkal inkább az érthetetlen, ostoba szabályzó mechanizmusokról. Néhány ezek közül ízelítőül: Jelenleg részmunkaidőben (4-6 órában) nem tud elhelyezkedni a szakvizsga előtt álló orvos, hiszen szakvizsgát csak teljes munkaidőben lehet végezni, így sok kisgyermeket nevelő orvos kénytelen otthon maradni, annak ellenére, hogy a jelenlegi kondíciókkal is szívesen dolgozna ügyeleti tevékenység nélkül részmunka időben. Az OEP által finanszírozott magánellátó helyeken jelenleg még a megfelelő szakvizsgával rendelkező orvos sem operálhat, csak abban az esetben, amennyiben öt éves szakvizsga utáni tapasztalata van, természetesen ugyanez az orvos az állami szférában gond nélkül műthet önállóan. A fenti példák is jól jellemzik a rendszer kuszaságát, válságot menedzselni pedig csak úgy lehet, ha átlátom a működését. Ennek hiányában félő, hogy a meghozott intézkedésekkel éppen a kívánt hatás ellenkezőjét érem el. Ez történhet a szakorvos jelöltek támogatásával is, amit a szigorú követelmények miatt valószínűleg kevesen fognak igénybe venni, de arra tökéletesen alkalmas lesz, hogy bérfeszültséget szüljön és a szakorvosok eddigi csöndes, csinnadratta nélküli migrációját fokozza. Hiszen „Az életben le kell nyelni némi szart, csak arra vigyázz, egyszerre ne legyen több egy kanálnál!” (Forrest Gump) itt pedig hólapáttal adagolják.
Utolsó kommentek